Poruchou spánku v dnešní době trpí více než polovina populace. Nejvíce poruchy postihují lidi nad 65 let. Nejčastěji poukazují na jiné poruchy, ať už psychické nebo fyzické.
Můžeme je dělit například na nespavost, zvýšenou spavost a různé další poruchy, ke kterým se řadí například noční děs, noční můry či náměsíčnost. My jsme pro vás připravili přehled těch nejvíce vyskytovaných poruch, které postihují lidskou společnost.
1. Nespavost(známe také pod pojmem Insomnie)
Vyjadřuje se pocitem nekvalitního spánku a zahrnuje například slabý spánek, obtížné usínání nebo časté noční probouzení. Může být přechodná nebo chronická. Přechodná trvá většinou pár dní a vzniká díky stresovým situacím. Chronická trvá až několik měsíců, může souviset se stresem nebo chronickými chorobami. Léčí se většinou prášky na spaní nebo režimovým opatřením.
2. Nadměrná spavost
Je známá také pod pojmem Hypersomnie. Vyjadřuje se tak, že daná osoba není schopná udržet bdělost nebo pozornost během běžné denní doby. Dělí se na primární a sekundární. Primární je většinou neurologického původu a sekundární doprovází jinou nemoc či vedlejší účinky léků apod. Patří zde několik druhů spavostí, mezi které se řadí například Narkolepsie (jedná se o krátké záchvaty spánku), Kleineho – Levinův syndrom (dlouhý, ale za to nekvalitní spánek) nebo například Kataplexie.
3. Náměsíčnost
Osoba v noci vstává z postele a může a nemusí se pohybovat po místnosti. Jedná
se o probuzení z hlubokého non – REM spánku. Ráno si dotyčný nic nepamatuje,
ale cítí se unavený. Bývá nejčastěji u dětí a je nutné zajistit místnost proti úrazu.
4. Noční můra
Říká se mu také strašidelný sen a bývá většinou ve druhé polovině našeho spánku. Ránona něj zůstává pouze vzpomínka.
5. Noční pomočování
Vyskytuje se hlavně u dětí a je způsobeno nezralostí CNS. Vzniká hodně díky stresovým situacím a jako opatření by mělo postačit omezení tekutin během večera a vyprazdňování před a během spaní.