Znáte to, že jo. Pozvou se známí, rodina, nebo spolupracovníci a už se griluje, a už se čoudí, už to voní. Jenže právě ten čoud, potažmo kouř prý obsahuje karcinogenní látky, které mohou být příčinou vzniku rakoviny. Má generace má z toho hrůzu, protože se asi nedá spočítat co jsme jako děti spolykali špekáčků opékaných přímo nad ohněm. Ale to jsem odbočil.
Pokud se chcete tomuto vyhnout, kupte si lávové kameny na grilování. Pokud však trváte na ohníčku, neberte celý gril, ale jen ten kámen, Měl by stát něco nad tisíc korun, dle velikosti. Tento kámen pak položíte, kam třeba a klidně pod ním můžete ten oheň udělat. Odborníci doporučují nahřívat lávu pomaleji, aby nepraskla. To se stává hodně často u mramorových desek.
Nuže, jaké další výhody ještě lávová deska skrývá?
Tak za prvé je maso lepší a zadrží šťávu. Dobře se obrací, pokud jste ovšem desku předtím namazali nějakým tukem. Ta deska samotná by měla být porézní, a měla by, jak tvrdí odborník, zachytávat tuk, který z masa odkapává; ten se pak nepřepaluje a neuvolňuje škodlivé látky. Maso má tedy pravou přírodní chuť.
Lávový gril, koupíte-li jej jako celek, a to plynový lávový gril, můžete v naprosté pohodě použít klidně i doma v kuchyni. Nebude totiž žádný čmoud, nebude žádný zápach, takže klidně i k večeři si můžete dopřát grilovaného masíčka. A navíc je to rychlé, kámen se nahřeje během pěti až patnácti minut.
Jediná nevýhoda lávových kamenů je ta, že při častějším grilování začne kámen, nebo kameny trpět změnou teplot. Deska (podle kvality) se může začít drolit. Proto je nutná častější kontrola.
Údržba je naprosto jednoduchá. Necháte kámen vychladnout a očistíte škrabkou, špachtlí, a to raději nerezovou. Nebo v klidu použijte drátěnku. Ale pozor, nikdy nepoužívejte žádný a jakýkoli saponát!
Přeji vám tedy dobrou chuť a hezky si to s lávovou deskou užijte.