Vlastně již od úsvitu dějin platí, že si musí každý v dobrých časech dělat rezervy na doby, kdy bude hůř. Protože zákonitě není dobře stále, problémy se objevují nebo mohou objevit prakticky kdykoliv.
A když člověk na výše zmíněné nedbal a rezervy – v dnešní době logicky především finanční – si neudělal? Nebo udělal, jenže nedostatečné? Nebo prožil v těžkých dobách celý dosavadní život a tudíž si žádné úspory ani pořídit nemohl? Pak je nejednou jediným možným řešením v případě finanční tísně půjčka.
Jenže ono se to snadno řekne, ale nejednou o poznání hůře udělá. Ne vždy, kdy člověk potřebuje půjčit peníze, tento naráží na každém kroku na někoho, kdo by mu vypomohl. Daleko spíše bývá pravidlem, že se takový žadatel i hodně naběhá, než vůbec nějakou možnost pomoci nalezne.
A nejednou je takovým nálezem – doslova diamantem v moři hlušiny – americká hypotéka nebankovní. Někdy vysloveně jediná možnost, jak si onen nebožák může k nějakým penězům přijít.
Důvod pro toto tvrzení je jediný. Ne každý poskytovatel totiž rád riskuje a naopak nejedna banka raději žádost zamítne, má-li třeba i jen pouhopouhý stín pochybností o tom, zda se jí peníze od takového žadatele v pořádku i s úroky vrátí.
A tak je nejednou odmítán každý, kdo má nízké příjmy nebo třeba záznamy v registrech dlužníků. A právě toto není u zmíněné nebankovní hypotéky zvykem. Tady stačí, že má žadatel nemovitost, již může dát do zástavy, a rázem není v ostatních ohledech nijak důkladně prověřován a nad lecčím se dá přimhouřit oko.
A tak tu může svých až sedmdesát procent z odhadní ceny uvedené nemovitosti dostat i někdo, kdo má hluboko do kapsy a třeba i nějaký záznam v registrech. Stačí jednoduše požádat a kdekdo dostane onu sumu bez placení čehokoliv předem i až na třicet let. Rychle a pohodlně.
A komu by se právě taková nabídka nelíbila, že?