Splnili jste si svůj dávný sen o koupi vířivky a nyní se bojíte, aby jako nová vydržela co nejdéle? Důležité je dodržovat alespoň základní pravidla péče o ni, která se často dozvíte při samotné koupi, potažmo montáži od kvalifikovaného pracovníka.
Ze všeho nejdříve je třeba upozornit na rozdíl mezi chemií do vířivky a chemií do bazénů. Ačkoli se to vůbec nezdá, rozdíl je podstatný. Údržba vody, která se pohybuje nad 30 °C, vyžaduje naprosto jinou péči než běžná bazénová, jejíž funkcí bývá ochladit v parných dnech. Je proto jasné, že bazénová voda je chladnější, proto při použití bazénové chemie do teplé vody, ztrácí přípravky na účinnosti. Kromě toho, že taková péče je naprosto zbytečná, může být pro trysky také nebezpečná. Proto se vyvarujte použití těchto přípravků.
Kromě vody je třeba pečovat také o trysky, kde často dochází k usazování nečistot. Takto špinavé potrubí má za následek zkontaminování vody, takže ji pak můžete čistit, jak usilovně chcete, stejně se vždycky znovu zakalí a znečistí.
Pro desinfekci vody rozhodně nepoužívejte přípravky se složkou aktivního chloru, který není v teplé vodě stabilní a ani nedosahuje vysoké efektivity. Mimoto chlor může způsobit zarudnutí a pálení očí, svědění kůže a také nepříjemný zápach a tedy zkažení celé relaxační atmosféry. Co naopak používat, jsou výrobky obsahující brom nebo působící na bázi aktivního kyslíku, který nedráždí oči ani pokožku.
Mezi další produkty patřící do „rodiny“ chemických přípravků pro péči o vířivku patří přípravky na úpravu pH ve vodě, odpěňovače, kyslíkové aktivátory či přípravky pro úpravu tvrdosti vody. Ty jsou důležité zejména pro ochranu samotného zařízení, protože pokud máte tvrdou vodu, kterou nijak neupravujete, postupně bude docházet k usazování vodního kamene a železa na skeletu, tryskách i v čerpadlech. To všechno má za následek poškození zařízení, kterému se jinak dá lehko vyhnout.