Určitě vás už někdy v minulosti napadlo, co to vlastně ta mozková mrtvice je. My se na ní dnes společně podíváme a proklepneme si ji.

Mrtvici můžeme charakterizovat jako stav poškození mozku díky poruše mozkového krevního oběhu. Nejčastěji se dělí do dvou skupin a to na ischemickou a krvácivou. Ischemická vzniká ucpáním mozkové cévy a bývá asi v 75%. Krvácivá vzniká vlivem porušení stěny mozkové cévy a bývá okolo 25%
Léčba závisí na míře poškození mozku. Může se také stát, že se pacient plně zotaví, ale také se nemusí vyléčit vůbec. Mrtvice bývá nejčastější příčinou úmrtí. U mužů je riziko mrtvice větší než u žen.

nemoc

Mezi rizikové faktory se řadí ti, kteří:trpí nadváhou a obezitou, mají nedostatek pohybu, mají vysoký tlak, užívají drogy, mají různé choroby cév a srdce apod.
Jak mrtvici poznat?

Vyznačuje se například problémy s chůzí. Můžete mít náhle závratě, ztrácet rovnováhu apod.
Dále jsou to pak problémy s řečí a porozuměním. Patří zde například drmolení či mluvení z cesty. Může to být také i porucha zraku. Úplná ztráta či dvojité vidění. Dále ochrnutí na jedné půlce části těla (podle tohoto příznaku se pozná mrtvice nejčastěji).

Prevence?
Mezi základní prevenci patří úprava jídelníčku s omezením tuků, soli a cholesterolu. Velmi doporučené je také se nějakým způsobem hýbat. Ať už se jedná například o plavání, tenis či chození po horách. Skončit s kouřením a alkoholem.

lebka

Co se týká léčby, je ihned nutná rehabilitace. Ta může trvat klidně až roky nebo i do konce našeho života. Pacienti, kteří protrpěli těžkou mrtvici, většinou bývají do konce života odkázáni na pomoc druhých lidí. Cílem rehabilitací je naučit dotyčného pacienta soběstačnosti a zlepšit kvalitu života. Pokud byste se rádi dozvěděli více informací, neváhejte navštívit .