Pokuste se představit situaci, že se vracíte domů z práce, pospícháte na toaletu a už se těšíte, až si konečně dáte pohov a usadíte se v křesle v obýváku. Jenže po spláchnutí záchodu se voda vyhrne až k jeho hornímu okraji a tam setrvá několik hodin. Zpočátku vás to nevyvede z míry, ale přesto vám to nedá a donesete si z garáže gumový zvon. S tím to určitě prorazím, pomyslíte si, ale zvon nezabírá. Napadne vás, co se asi muselo přihodit, když jste do keramické mísy nevhazoval nic, co by mohlo způsobit takový karambol. O to podivnější to bývá v situacích, kdy toaletu využívá pouze muž žijící jako single, který si je jistý, že žádná jeho přítelkyně nemohla do odpadu vyhodit papírový kapesník, vložku, tampon, ubrousek a další podobné nevhodné předměty.
Nyní nadchází hodina pravdy, která vám vrzy objasní příčinu problému, a sice zanesenou kanalizaci. Nestává se to příliš často, ale bohužel i to je důvodem, proč instalatérský havarijní servis vyjíždí třeba i v nočních hodinách k čištění kanalizace ve městech a obcích.
Jak k tomu dochází
Zajímá vás, jak k tomu vlastně může dojít, že se zanese až kanalizace, zatímco vaše odpady jsou průchozí? Může to být z několika důvodů:
Kořeny stromů, bahno, kameny a štěrk – kanalizací jsou odplavovány každým rokem stovky tun biologického materiálu, ale některý se tu zachytí a může způsobit lokální problém v podobě ucpávky. Kombinace prorůstajících kořenů stromů, zeminy, štěrku, oblázků nebo písku se pak musí prorážet tlakovou vodou nebo mechanickou frézou.
Papír, plasty a drobné předměty – do kanalizace se bohužel dostávají touto cestou i různé drobné předměty, které jsou v přírodě obtížně rozložitelné, a vytváří v kanalizaci nepropustnou zátku. Mohou to být kousky plastových fólií, plastové obaly, kusy polystyrenu, kousky kartonových krabic, lepicí pásky a někdy i hadry a kusy textilií nebo dokonce obuv.