Žádný řemeslník, který pracuje se dřevem, se neobejde bez pily. Jestliže bychom se ho zeptali, jestli zná přístroj, jemuž se říká „mafl“, určitě by nám vysvětlil, že jde o ručně vedenou okružní pilu a že ji zná přeci každý.
– Pokud by to byl jen příležitostný kutil, možná by nevěděl, že tato pila se vyrábí ještě v jedné variantě.
– Je vylepšená tím, že dovoluje dělat i ponorné řezy.
Ještě nedávno ji drželi v ruce pouze profesionální řemeslníci. A právě proto, že byla určena jako profesionální přístroj, byla také cenově ohodnocena velice vysoko. Dnes už si ponornou pilu může koupit i amatér, protože se na trh dostaly modely, které jsou cenově dostupné. Proč si pořídit ponornou pilu?
· Její velkou výhodou je možnost snadného a bezpečného zanoření kotouče pily do materiálu kdekoliv v jeho ploše.
Kotouč je uschovaný v krytu a vysouvá se z něho až ve chvíli, kdy začneme řezat. Kryt je u těchto druhů pil téměř celý uzavřený.
To je výhoda ze dvou důvodů
1. práce se stává bezpečnější
2. nelétají nám třísky do očí, protože jsou lépe odsávány.
I tady se dá ušetřit
Ponorná pila se používá především tam, kde potřebujeme vyříznout otvory.
– pro dřez nebo varnou desku do kuchyňské linky.
V tomto případě je práce mnohem bezpečnější. Na pile je jistě jednou z nejdůležitějších součástí kotouč. Řemeslníci poskytují několik cenných rad, které se týkají těchto pil.
· Zkuste ušetřit tím, že si pilu tak trochu zkompletujete.
· Můžete koupit levnější model pily a do něho vsadit kotouč od renomovaného výrobce.
· Jestliže máte ruční pilu, která byla určena pouze pro kutily, a tak má krátkou lištu, můžete si dokoupit prodlužovací nástavce.
· Jestliže si zakoupíme lištu, která má na spodní straně gumové pásky, nebudeme muset lištu upínat pomocí svěrek, protože sama přilne k řezanému materiálu.