Z čeho se takové zařízení skládá? Základ tvoří solární panel, bojler, expanzní nádoba, čerpadlo s regulačním mechanismem, montážní střešní konstrukce a spojovací materiál. Zařízení s nuceným oběhem pracují po celý rok, uvnitř solárního panelu tedy musí být nemrznoucí směs na bázi glykolu. Celý systém je v podstatě bezúdržbový, tedy pokud si jej necháte instalovat specializovanou firmou. Výroba celého zařízení svépomocí se vůbec nedoporučuje, neboť se jedná o složitý mechanismus, potřebujete k tomu speciální nářadí a každá opomenutá maličkost se pak výrazně prodraží.
Bezúdržbový provoz celého zařízení
Po dvou letech provozu je třeba vždy kontrolovat obsah nemrznoucí směsi a funkčnost bojleru, po 5 letech se musí nemrznoucí kapalina komplet vyměnit, jinak prakticky celé zařízení pracuje bez vašeho zásahu. V bojleru jsou umístěny dva výměníky, ten spodní je připojen k solárnímu systému, horní slouží jako alternativní zdroj energie. Zásobníky lze pochopitelně zapojit do elektrosoustavy, např. k topné patroně. Tím pádem můžete získat kombinovaný bojler vyhřívaný částečně elektřinou a částečně solárním panelem. Vhodným zdrojem přitápění jsou krbová kamna s centrálním rozvodem, kotel na pevná paliva atd.
Stavebnicový systém
Dnes se vyrábí solární systémy pro ohřev vody stavebnicovým systémem, lze je sestavovat přímo na míru a namontovat je v podstatě kdekoliv – v rodinných domech, na chatách, penzionech i na výrobních halách. Pro rodinný dům se nejčastěji volí soustava se dvěma kolektory a bojlerem o objemu 250 litrů (50 litrů teplé vody na osobu a den).
Jak probíhá nucený oběh vody čerpadlem?
Pomocí čerpadla se rozvádí teplonosná směs přímo z kolektoru do zásobníku, tento jednoduchý mechanismus reguluje řídící elektronika. Funguje to tak, že teplotní čidlo na solárním panelu se porovnává s teplotním čidlem ve spodní jímce zásobníku. Jakmile je rozdíl hodnot vyšší než 7 – 10 stupňů Celsia, sepne čerpadlo a přenáší ohřátou kapalinu k výměníku.