Brýle už dávno nejsou společenským stigmatem, nebo nevzhledným nutným zlem. Mimo to, že mohou vypadat skutečně dobře, nejsou pouze pro lidi se zhoršeným zrakem, ale mají mnoho různých účelů, a péče o ně už nemůže být snazší.
Jaké existují druhy brýlí?
Začněme u brýlí s dioptrickými sklíčky, která jsou vyrobena pro krátkozraké, i pro ty, kdo špatně vidí na blízko. Ty seženeme v prodejnách s optikou, ať už internetových, či kamenných. Dále se pak setkáte s brýlemi na čtení, které je možno sehnat v každém větším supermarketu. Poté jsou velmi známé sluneční brýle, které nosíme především v letních měsících, a chráníme s nimi oči proti slunečnímu záření. Mezi novinky pak patří brýle polarizační, které jsou podobné těm slunečním, ale používají se hlavně při řízení, a brání tak oslepení v podobě odlesku vody na vozovce, či slunci na kapotě.
Mezi další skvělé výdobytky pak můžeme zařadit brýle proti modrému světlu, které jsou v době monitorů čím dál populárnější, protože chrání naše oči proti modrému záření z obrazovek, které jinak narušuje kvalitu našeho spánku a soustředění. V mnoha případech pak sežneme i brýle s různými kombinacemi těchto benefitů, jako například dioptrické sluneční brýle.
Jak nejlépe o brýle pečovat?
Ačkoliv existuje spousta druhů funkčních sklíček do brýlí, nejsou odolná proti poškrábání, a tak pokud je vozíme například v kabelce, či necháváme doma volně položené, musejí být uschovány ve funkčním pouzdře, či organizéru na brýle. Tato pouzdra existují v mnoha provedeních, a nejlepší jsou ty s pevnou konstrukcí, a semišovou vystýlkou. Měkká sice ochrání proti poškrábání, ale stejně v nich brýle můžeme rozsednout, či rozšlápnout. Dále je pak třeba je pravidelně leštit na to určeným hadříkem, jelikož mají tendenci se zamlžit naším dechem, a na skle, jak víme, zůstávají otisky a nečistoty. Pokud brýle často ztrácíme, je ideální pořídit si na ně řetízek, který se dá rovněž sehnat v mnoha stylových provedeních, a brýle tak budeme nosit u sebe na krku.